Buďte vítání
      na internetových stránkách obce Předín

Stavění Brány   ()

Lidový zvyk stavění svatebních bran na vesnici je v našich končinách velmi rozšířený a oblíbený. Svatební brána je přímo spojená s významem loučení se svobodou, ženicha nebo nevěsty z vesnice, ze které pochází, kde se narodili nebo bydlí. Svatební brána se staví týden před samotnou svatbou k domu, jenž je domovem osoby, odkud se na cestu ze svobody k manželství vydává.

V Předíně se staví z dřevěné smrkové konstrukce, která je obalena chvojím. Dříve se ale dělala i z břízy. Výzdobu tvoří bílé pentle z krepového papíru a nápis „MNOHO ŠTĚSTÍ NOVOMANŽELŮM“ na dřevěném závěsu.

Velikost a tvar brány se přizpůsobuje dle potřeby vstupu domu. Na její stavbě by se měli podílet všichni svobodní mládenci a dívky z vesnice. Mládenci obstarávají stavbu brány a následně její přepravu, úkolem dívek je především výzdoba brány.

Ženich či nevěsta nebo oba společně musí projít pod branou, kde už na ně čekají sousedé, známí a kamarádi. Všichni společně zazpívají svatebčanům pár písní a popřejí hodně štěstí. Svatebčané se jim odmění sklenkou něčeho ostřejšího a také něčím dobrým na zub. Pak už následuje neřízené veselí.


autor: Obecní úřad Předín      napište autorovi článku: ou.predin@tiscali.cz      

<<< zpět na seznam článků


© 2007relativedesign.cz