Home Předín Rozhlas
Předín

Rozhlas

Oznámení o změně třídění kovů

OZNÁMENÍ O ZMĚNĚ TŘÍDĚNÍ KOVŮ

Při nedávné analýze směsného komunálního odpadu v obcích Svazku obcí pro komunální služby jsme došli k závěru, že se v nádobách na směsný komunální odpad často objevují kovové obaly.
Svozová společnost ESKO-T s.r.o. se rozhodla na základě vyjádření EKO-KOMU o změně strategie třídění kovů, že od 1. 7. 2020 sváží kovové obaly společně s plasty. Odpady ze žlutých kontejnerů putují na nově zrekonstruovanou třídící linku, kde jsou dále tříděny na jednotlivé komodity. Proto bude roztřídění kovů jednoduché. Kovy se tak mohou vhazovat do žlutých i šedých kontejnerů.

Do žlutých kontejnerů společně s plasty také patří:
- Nápojové plechovky
- Plechovky od potravin
- Alobal
- Nádobky od kosmetiky
- Ostatní kovové předměty – víčka, nádobí
Do žlutých kontejnerů rozhodně nevhazujte:
- Obaly znečištěné chemickými látkami, např. obaly od barev, benzínů, motorových olejů
- Nevyprázdněné kovové obaly
- Nádobky od sprejů
- Elektrospotřebiče
- Baterie
Důležité upozornění:
- Veškeré kovové obaly musí být čisté. Je důležité, abychom obsah nádoby pořádně vypotřebovali a nezůstávali zde zbytky potravy. Nečistoty (např. olej) by mohli silně poškodit obsah celého žlutého kontejneru
- Nádobky od sprejů (i prázdné) stejně jako obaly od nebezpečných látek lze odevzdat v kterémkoliv sběrném dvoře
- Na sběrných dvorech můžete nadále odevzdávat i ostatní kovové obaly a velké kusy kovů, které do žlutých ani šedých kontejnerů nepatří. Při vhození tohoto velkého kusu kovu hrozí poškození svozového vozidla
- Do šedých kontejnerů můžete také stále vhazovat kovy, žlutý kontejner je nově na plasty i kovy současně
Obecně bude v budoucnu platit, že čím více vytřídíme odpadů, tím méně za odpad budeme platit.
Postupně budou na žluté kontejnery nalepovány i samolepky s kovy (co do nich patří a nepatří).

15.6.2021 Celý článek
CHOVNÉ KUŘICE

CHOVNÉ KUŘICE

DRŮBEŽÁRNA PRACE

10.6.2021 Celý článek
Evropský den proti vloupání 2021

Evropský den proti vloupání 2021
V rámci Evropského dne proti vloupání do obydlí (https://eucpn.org/focus-day), který letos připadá na středu 16. června, je dobré si připomenout základní pravidla zabezpečení objektů, a to z těchto důvodů:
• Podle dlouhodobých statistických výstupů se pachatelé dostávají do obydlí nejčastěji překonáním vstupních dveří, přes balkon nebo okny, která nechávají lidé v době své nepřítomnosti často nezabezpečená.
• K nezvané návštěvě mnohdy napomáhá právě ponechání otevřené okenní ventilace či mikro ventilace. Vloupání se do obydlí a jeho vykradení přes mikro ventilaci může pachateli trvat kolem jedné minuty.

Evropský den proti vloupání letos doprovází ve všech členských státech zapojených do Evropské sítě prevence kriminality (EUCPN) nový slogan: „Ujistěte se, že to bude pouze šéfkuchař, kdo vás ten večer překvapí". Současně se bude prezentovat také sloganem z loňské kampaně: „Ať se z vysněné dovolené nestane noční můra". - viz přiložené letáky

Do Vámi tvořených textů k Evropskému dni proti vloupání lze použít i tyto dvě citace:

„Základem efektivního zabezpečení obydlí je proto zamykání a zavírání oken. A to i ve chvílích, kdy si člověk odejde z domova jen na moment pro něco do obchodu, nebo jde vynést odpadky. Je proto vhodné si návyk zamykání osvojit a zautomatizovat, protože samotné překonání obyčejných nezamčených dveří trvá do 5 sekund, u bezpečnostních nezamčených dveří trvá zloději otevření pouhých 15 sekund", apeluje na důležitost základního zabezpečení zamykáním plk. Mgr. Zuzana Pidrmanová, vedoucí oddělení prevence Policejního prezidia ČR.
„Byť počet vloupání do obydlí v celé Evropě v posledních letech klesá, a nejinak je tomu i v ČR, tak tato trestná činnost stále patří mezi ty nejpočetnější. Tato kampaň upozorňuje na skutečnost, že na zabezpečení obydlí je třeba neustále myslet, protože pachatelé dokáží využít jak toho, že jste odjeli na dovolenou, tak i toho, že jste si odskočili třeba jen do restaurace nebo na nákup. A že zabezpečení je nejen o technických opatřeních, ale zejména o našem běžném chování a zvycích", říká JUDr. Michal Barbořík, ředitel odboru prevence kriminality Ministerstva vnitra.

Lze také využít aktuární statistické údaje k majetkové kriminalitě
V období od 1. 1. 2021 do 30. 4. 2021 eviduje policie nižší počet případů vloupání do bytů (r. 2021 – 466 případů, stejné období r. 2020 – 687 případů) či rodinných domů (r. 2021 – 667 případů, stejné období r. 2020 – 763 případů).

Obecné rady a doporučení
• Prevence proti vloupání se rozhodně vyplatí, je proto důležité o zabezpečení obydlí přemýšlet ideálně již při jeho výstavbě.
• Pokud to již není možné, doporučujeme s odborníky konzultovat vhodný systém bezpečnostních prvků pro Váš byt či dům.
• Kombinovat lze mechanické zabezpečení (bezpečnostní dveře, zámky, bezpečnostní folie apod.) s prvky elektronického zabezpečení s oznamováním například na mobilní telefon (alarmy, kamery atd.).
• Pokud zvažujete nákup bezpečnostních prvků bez odborné pomoci, rozhodně vždy volte certifikované výrobky.

Při odchodech či odjezdech z domova mějte stále na paměti pár základních pravidel.
1/Neupozorňujte nikdy na svou nepřítomnost na sociálních sítích a nechlubte se ve svém okolí odjezdem z domova.
2/ Chraňte své cennosti a pocit osobního bezpečí. Nenechte si vloupáním pachatele narušit integritu Vašeho domova.
3/ Nastavte si kontrolu nad svým domovem se sousedy, kteří Vám na něj dohlídnou, pravidelně vybírají poštovní schránku a zalévají květiny.
4/ Zabezpečení a dohled velmi pomáhají. Ale nejdůležitější jsou opatření, která vás nic nestojí - nezapomínejte uzamknout všechny vstupy, zavírejte okna, klíče nenechávejte volně dostupné. Nevěřili byste, kolik lidí takto zlodějům i v dnešní době stále ještě svou nedbalostí napomáhá.

Pokud po návratu domů zjistíte, že se k Vám někdo vloupal, nikdy nevstupujte sami dovnitř. Pachatel může být ještě na místě a Vy můžete znehodnotit případné stopy. Neprodleně proto volejte linku tísňového volání 158.

Více informací k zabezpečení svých objektů jsou pro všechny zájemce dostupné v mobilní aplikaci „Zabezpečte se" nebo na webových stránkách http://www.stopvloupani.cz.

 

10.6.2021 Celý článek
Život, boj a smrt pod sedmi vlajkami (Češi a Slováci 1914-1920)

Nabídka knihy Život, boj a smrt pod sedmi vlajkami, lze objednat se slevou a s podpisem autora.
Konečná cena 349 Kč je včetně poštovného . V případě dobírky k ceně +20 Kč

Objednat lze na adrese kaiserova@jonathanlivingston.cz.

9.6.2021 Celý článek
Mini-pivovar Gajdoš z Biskupic

Ve středu, dne 9.6. přijede do obce pojízdná prodejna mini-pivovaru Gajdoš z Biskupic. Bude prodávat své výrobky, a to piva jak klasická, tak i speciály. Světlou jedenáctku, dvanáctku a třináctku, řezané a tmavé pivo, višňové a zázvorové. Piva budou pro Vás připravená v litrových a ve dvoulitrových PET lahvích. Prodej proběhne před kostelem od 13.00 do 13.45 hod.Těšíme se na Vás.

7.6.2021 Celý článek
CHOVNÉ KUŘICE

CHOVNÉ KUŘICE

DRŮBEŽÁRNA PRACE

27.5.2021 Celý článek
ZÁPIS DĚTÍ DO LESNÍ MATEŘSKÉ ŠKOLY

ZÁPIS DĚTÍ DO LESNÍ MATEŘSKÉ ŠKOLY

CHALOUPKY o.p.s. a lesní mateřská škola

26.5.2021 Celý článek
„KroniKa Dašowská

OÚ Štěměchy nabízí k prodeji knihu "Kronika Dašowská", více informací v příloze.

Zájemci se mohou hlásit na OÚ Štěměchy.

26.5.2021 Celý článek
KOBERCE TREND

KOBERCE TREND

Rozhlas

Koberce Trend na ulici Brněnská v Třebíči u spodního Kauflandu,

mají  od středy 26.5. do soboty 29.5.  mimořádnou akci – mínus  25%  na všechno.

Přesvědčte se o skvělých cenách na koberce, PVC, vinyl a další sortiment v prodejně Koberce Trend v Třebíči na ulici Brněnská u spodního Kauflandu.

Od středy 26.5. do soboty 29.5. mimomořádná  akce – mínus  25%  na všechno.

Celý článek
Vitamínová pohotovost

Vitamínová pohotovost

MOŠTÁRNA A PÁLENICE VEVERKA

V pondělí 24. 5. 2021 přijede do naší obce VITAMÍNOVÁ POHOTOVOST z Moštárny a pálenice Veverka a nabídne Vám jablka, sušené ovoce a 100% ovocné mošty plné vitamínů, vše vyrobené v moštárně na Veverce pouze z ovoce od českých dodavatelů. Prodávat budou od 9:00 do 10:00 u Jednoty.

20.5.2021 Celý článek